Adet Gecikmesi BelirtileriPolikistik over (PKO) durumunda en sık görülen belirtilerden birinin adet kanaması düzensizlikleri olduğu sitenin diğer bölümlerinde vurgulanmıştı. Bu yazı, adet düzensizliğinin tanımını yapmak ve bu düzensizliğe götüren mekanizmayı anlatmak için hazırlanmıştır.

PKO’da en sık görülen adet düzensizliği şekli, yıllık görülen adet kanaması sayısının azalması veya ileri durumlarda kadının hiç adet kanaması görmemesidir.

PKO, yarattığı hormonal dengesizlikle yumurtlamanın devre dışı kalmasına neden olan bir durumdur. Bu da yumurtlamayla üretilmesi gereken progesteron hormonunun olmaması sonucu kadının adet döngüsü düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

Adet Gecikmesi Belirtileri

Yumurtlama olduktan sonra salgılanan progesteron hormonu, yumurtlama öncesinde rahim iç tabakasını kalınlaştıran östrojen hormonunun burada yarattığı kalınlaştırıcı etkiyi karşılar ve gebelik oluşması durumunda bebek için elverişli bir ortam hazırlar. Progesteron hormonu yaklaşık 14 gün salgılandıktan sonra gebelik oluşmamışsa salgısı durur ve bu, kadının beklediği zamanda, düzenli bir adet kanaması görmesini sağlar. Yumurtlama olmadığında östrojen hormonu rahim iç tabakasını sürekli kalınlaştırır ve genellikle gecikmeli bir süre sonunda, beklenmedik bir şekilde ve genellikle normalden fazla miktarda bir “adet kanaması” olur.

PKO’da yumurtlamanın devre dışı kalması ve progesteron hormonu salgısının olmaması kadının adet göreceği zamanı algılayamamasına neden olur. Hemen her kadın adet kanamasından birkaç gün öncesinde göğüslerinde, kasıklarında veya vücudunun diğer bölümlerinde bir takım belirtiler hisseder ve kanama göreceğini anlar. Yine kanama olduğunda hemen her kadın kanama esnasında kaybedilen kanı azaltmaya yönelik olarak oluşan rahim kasılmalarını az veya çok kasıklarında bir basınç, çekilme veya ağrı şeklinde hisseder. PKO’da çoğu durumda bu belirtiler kaybolmuştur.

Yumurtlamam oluyor mu?

PKO’da yumurtlamanın düzenli olmaması nedeniyle rahim iç tabakası östrojen hormonu tarafından sürekli olarak uyarılır. Bu uyarılma tabakanın kalınlaşmasına neden olur. Kalınlaşma belli bir sınıra geldiğinde tabakayı besleyen damarlar ve östrojen seviyesi artık kalınlaşmış olan tabakanın ihtiyaçlarına cevap veremez ve genellikle gecikmiş bir şekilde ve genellikle normalden fazla kanama ortaya çıkar.
Bazı durumlarda adet düzensizliği kendini adet döngüsünün ortalarında ve her ay ortaya çıkan ek bir kanama (ara kanamalar) şeklinde gösterebilir. Bu durum da yine etkileri progesteron hormonu tarafından karşılanmamış östrojen hormonu fazlalığından kaynaklanır.

Yayınlanma Tarihi : 14.12.2012 02:50:31

Adet Gecikmesi Forumları Son 5 Konu
Soran
Gösterim
Cevap
Yanlış Mı Hesaplıyorum leyla 187 0
9 Aylık Oğlum Var İlk Defa Geçen Ay Hasta Oldum 4 Gün Sürdü negatif 308 0
Neden Gecikti Acaba kara gözlüm 311 0
Ben 14 Yaşındayım Hiç İlişkiye Girmedim Acaba Adetim Neden Gecikti 4 Gündür rüveyda 642 0
Adet Geciktirici Bitkiler Ve Bitki Çayları Nelerdir YAĞMUR ALTINIŞIK 866 0
Adet Gecikmesi Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

9 Yorum Yapılmış "Adet Gecikmesi Belirtileri"

ESRA

BEN 17 YASINDAYIM EVLIYIM.8 EYLÜLDE ADET OLDUM. 13 EYLULDE BITTIM. EKİM AYINDAYIZ DAHA ADET GORMEDIM. HAMİLE OLABILIRMIYIM ACABA.BU AYIN SEKİZİNDE OLMAM GEREKİYORDU AMA GECIKTIM. CEVALARSANIZ SEVINIRIM.

2014-10-14

Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Ben 16 yaşındayım ve en son adet donemim 24temmuz bitiside 31 temmuz ve bu tarihe kadar olmadim hamile kalamayacağıma göre sizce neden olmadim cavap verirseniz sevinirim .s

2014-09-12

Kullanıcı oyu: 4,5

cansu

Benim adetim her ay iki gün gecikmeli oluyordu ama bu sefer 6gün gecikti tahlil filan yaptırmadım fakat tarlusal adet sökürücü kullanıyorum birde ne kadar kullanmam gerekiyor tarlusal acaba hamile mıyım veya tarlusal i ne kadar kullandıktan sonra adet ölürüm ilginiz için çok teşekkür ederim

2014-04-12

Kullanıcı oyu: 4,5

Sara

Benim adetim 8 9 gündür geçiyo her ayın 29unda düzenli oluyordm ama bu defa gecikti test yaptım bi çizgi koyu pembe oldu öbür çizgi fazla koyu değildi hamile miyim ne olur cevap lütfen evliyim bi yaşında kızım var çocuk istemiyorum

2014-03-07

Kullanıcı oyu: 4,5

gülşen

bn 15 yaşındayım adetim bu ay gecikti

2014-02-25

Kullanıcı oyu: 4,5

admin27

Bnm de adetim her ay geciyor dvli degilim hamile kalma gibi riskim olamaz yabi ama strese cok giriyom kizlar

2013-07-26

Kullanıcı oyu: 4,5

dilek

4 gün geçti adetim kaç gün beklemem gerekir bebek sayibi olmak istemiyorum

2013-07-09

Kullanıcı oyu: 4,5

neva

bir aydr adet olmyorm adetm gecikti test yaptm negatf cikti bn hamile kalmak istyorm yardmci oln bana

2013-03-29

Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Adet Gecikmesi Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Adet Gecikmesi Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Adet Gecikmesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ekim - 2014